5 دلیل برتر برای اینکه چرا باید Golang را یاد بگیرید

چرا زبان برنامه نویسی Go یاد بگیریم؟

مرورگرهای وب، سیستم عامل های جدید هستند. وب سایت ها، برنامه های جدید در دسترس جهانی هستند. برای مدیریت ترافیک انبوهی که این برنامه ها ایجاد می کنند، به زبانی توانمند نیاز دارید که برای مدیریت این ترافیک عظیم طراحی شده باشد.

Go (Golang) یک زبان برنامه نویسی همه منظوره است که توسط گوگل ساخته شده است و تمرکز زیادی روی برنامه های کاربردی مقیاس پذیر و با کارایی بالا دارد. Go یک زبان هیجان‌انگیز است و من اینجا هستم تا پنج دلیل اصلی که باید Go را یاد بگیرید، بیان کنم!

من از طرفداران پر و پا قرص زبان برنامه نویسی Rust هستم. اما من به این باور که “یک زبان برنامه نویسی برای حاکمیت بر همه آنها وجود دارد” معتقد نیستم. من معتقد به استفاده از ابزار مناسب برای کار مناسب هستم.

پس ادامه این مقاله را بخون، اینها 5 دلیل اصلی من برای یادگیری Go هستند.

دلیل شماره 1 برای یادگیری Golang: قابلیت همزمانی (Concurrency) عالی

Go توسط گوگل طراحی شده است تا حجم کاری عظیم آنها را مدیریت کند، که همانطور که می توانید تصور کنید، نیازمند ارائه میلیاردها درخواست است. برای تسهیل این امر،Go  دارای پشتیبانی داخلی برای عملیات های همزمان از طریق استفاده از گوروتین ها (goroutines) و کانال ها (channels) است.

گوروتین ها روش Go برای مدیریت نخ ها (threads) متعدد و درخواست های ارسالی هستند. از کانال ها برای برقراری ارتباط با گوروتین ها استفاده می شود.

ایجاد اولیه یک گوروتین به راحتی با کلمه کلیدی go انجام می شود:

package main
import "fmt"

// Potentially expensive function
func fib(n int) int {
	if n <= 1 {
		return n
	}
	return fib(n-1) + fib(n-2)
}

func main() {
	// Channels are used to send data between goroutines
	answer := make(chan int)

	// Spawn a goroutine with the `go` keyword
	go func() {
		// Place the return value into the channel with an arrow
		answer <- fib(40)
	}()

	// The main function can continue processing while
	// fib(40) is calculating.
	fmt.Println("Calculating fib(40)...")

	// Take the answer out of the channel, when ready.
	fmt.Println(<-answer)
}

گوروتین ها می توانند هم بارهای کاری محاسباتی بالا و هم بارهای کاری بیکار، مانند انتظار برای درخواست های شبکه را مدیریت کنند. هر دوی این عملیات همزمان تنها با استفاده از یک کلمه کلیدی go انتزاع می شوند.

Go همچنین ساختارهای همزمانی اضافی مانند Mutex و WaitGroups را فراهم می کند. اینها امکان کنترل دقیق دسترسی‌های همزمان حافظه را فراهم می‌کنند و به شما امکان می‌دهند به راحتی همه برنامه‌های خود را مدیریت کنید.

این ساختارها، همراه با سهولت ایجاد گوروتین ها، اجرای برنامه های کاربردی وب با کارایی بالا را آسان می کند.

دلیل شماره 2 برای یادگیری Golang: عملکرد

برنامه های Go به یک باینری تنها کامپایل می شوند که می تواند به راحتی بسته بندی و در سیستم عامل هدف توزیع شود. این آن را برای استقرار ابری در مقیاس بزرگ و همچنین برای K8s (کلاسترهای Kubernetes) عالی می کند. عدم نیاز به ارسال کل زمان اجرا باعث می شود زمان راه اندازی برنامه های Go در فضای ابری بسیار سریعتر از برنامه های Node یا Java باشد.

برنامه های Go مستقیماً روی سخت افزار کامپایل می شوند. این باعث می شود Go سریع اجرا شود… واقعاً سریع . Go  فقط زبان های C، C++  و Rust از Go سریع ترعمل می کنند.

بنابراین انتظار داشته باشید که برنامه های Go شما از هر زبان برنامه نویسی و اکثر زبان های کامپایل شده مانند C# و جاوا سریعتر باشند. و این عملکرد با هیچ تلاشی از جانب توسعه دهنده به دست می آید.

Go، مانند بسیاری از زبان‌های رایج، مدیریت حافظه را از طریق جمع‌آوری زباله (garbage collector) پیاده‌سازی می‌کند، بنابراین نیازی نیست نگران پیگیری تخصیص حافظه باشید. جمع‌آوری کنندهGo  برای تأخیر کم تنظیم شده است تا تحت بارهای کاری مختلف به طور مداوم عمل کند.

این باعث می‌شود که Go زبان اصلی برای توسعه‌دهندگان وب باشد که می‌خواهند عملکرد بیشتری از برنامه‌های خود داشته باشند و این کار را بدون نیاز به رمزگشایی کدهای رمزنگاری شده انجام دهند یا بدون خطاهای آزاردهنده ای که در زبان‌های برنامه نویسی مشابه، مشاهده می کنید.

این ما را به سومین دلیلی که باید Go را یاد بگیرید هدایت می کند…

دلیل شماره 3 برای یادگیری Golang: سادگی و آشنایی

Go توسط Google به گونه ای طراحی شده است که ساده و آشنا باشد تا به کاهش اشکالات و ورود سریع توسعه دهندگان جدید با کمترین تلاش کمک کند.

اگر تا به حال کدنویسی نکرده اید،Go  ی تواند اولین زبان برنامه نویسی عالی برای یادگیری باشد. واژگان زبان عمداً کم است و سینتکس پیچیده ای ندارد. از آنجایی که Go حافظه را برای شما مدیریت می کند، نیازی به تخصیص و توزیع دستی داده ها نیست. این به شما این امکان را می‌دهد تا روی حل مشکل خود بدون مبارزه با زبان و بدون نیاز به نگرانی در مورد جزئیات اساسی تمرکز کنید.

اگر قبلاً به زبان دیگری برنامه‌نویسی کرده‌اید، با Go همچنان احساس راحتی می‌کنید. حذف بسیاری از ویژگی‌های فنی یا باطنی که در زبان‌های بزرگ مانند C++ یافت می‌شود، باعث می‌شود نوشتن کد Go بیشتر شبیه نوشتن یک اسکریپت در پایتون باشد.

Go همچنین دارای نوع داده ای استاتیک با استنتاج نوع است، بنابراین شما فقط باید انواع داده را در ساختارها و امضاهای تابع ارائه دهید. این باعث می‌شود کد Go بسیار مختصر و خوانا باشد و به آن امکان می‌دهد به جای زمان اجرا، برخی از خطاها را در زمان کامپایل دریافت کند.

دلیل شماره 4 برای یادگیری Golang: مدیریت بسته ها (Package Manager)

Package Managers یک ویژگی جدید برای زبان های برنامه نویسی مدرن هستند. Go از این قاعده مستثنی نیست. مدیریت بسته های Go به شما این امکان را می دهد که با یک فرمان به راحتی قابلیتی را به برنامه خود اضافه کنید:

go get <url>

Go به حل وابستگی‌ها، دانلود و نصب بسته‌های لازم و اطمینان از اینکه همه چیز «درست کار می‌کند» رسیدگی می‌کند. و ابزار Go  به اندازه کافی هوشمند است که تشخیص دهد چه زمانی از بسته های خاصی در کد خود استفاده می کنید، که به طور خودکار هنگام استفاده از یک IDE واردات (import) مناسب را اضافه می کند.

ایجاد بسته‌های شخصی شما حتی ساده‌تر است: اگر کد شما در GitHub است، پس از قبل یک بسته (package) است!

از آنجایی که ابزار go وابستگی ها (dependencies) را از URL ها می گیرد، بسته شما به محض اجرای go get در دسترس خواهد بود. پس از آن، مخزن بسته Go به طور خودکار بسته شما را فهرست می کند و به طور دوره ای به روز رسانی ها را بررسی می کند و حتی اسناد قابل جستجو را به راحتی تولید می کند.

دلیل شماره 5 برای یادگیری Golang: بازدهی و کارآیی اثبات شده + تقاضای شغل

Go نزدیک به 10 سال است که به طور فعال در مارکت برنامه نویسی است. حتی طولانی تر در کمپانی Google. اما استفاده از Go  فقط به Google  محدود نمی شود. Go همچنین توسط بسیاری از شرکت ها مانند Twitch، American Express  و Capital One  استفاده می شود.

همزمانی و سرعت Go آن را به ویژه در پردازنده‌های پرداخت و سرویس‌های استریم رایج می‌کند، زیرا آن‌ها نیاز به حجم بسیار بالایی دارند.

از آنجایی که شرکت‌های زیادی در طیف گسترده‌ای از صنایع بر روی وب فعالیت می‌کنند و نیاز به مقیاس پذیری دارند، بیش از 20000 آگهی شغلی برای برنامه‌نویسان Go وجود دارد. این فقط مواردی است که در لینکدین در ایالات متحده پست شده است. همچنین به نظر می رسد که آنها با میانگین حقوق 100000 دلار در سال به ازای هر ZipRecruiter، واقعاً پول خوبی به دست می آورند.

بنابراین اگر به دنبال یک زبان برنامه نویسی هستید که:

  • برای حل چالش های مقیاس بندی واقعاً جالب استفاده می شود
  • آسان برای یادگیری است
  • فرصت های شغلی خوبی دارد
  • می تواند پرداخت های سخاوتمندانه ارائه دهد

…  پس من می گویم که یادگیری Go یک گزینه عالی است!

ترجمه: ابوالفضل محمدی جو
منبع:

https://zerotomastery.io/blog/why-you-should-learn-golang

این مقاله را در شبکه های اجتماعی خود به اشتراک بگذارید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

پیمایش به بالا